Függőleges napellenző vagy függőleges textil árnyékoló? Van különbség!
Amennyiben függőleges árnyékolásra van szükségünk a ház körül, lehetőségeink tárháza meglepően széles. A hazai árnyékolástechnika világában egyre több alternatíva közül válogathatnak az ügyfelek annak ellenére is, hogy az egyes termékek felhasználási módját nagyban befolyásolja a helyszín, az árcédula és a felhasználó által támasztott követelmények is. Egy nagyobb erkély, terasz vagy egyéb kiülő esetén például a nagyobb kiterjedésű, könnyedén leereszthető és felhúzható, kifejezetten hatékony ponyvás árnyékolók jelentik a legjobb alternatívát, hiszen az ár-érték arányban többségük verhetetlen.
Egyetlen probléma – már amennyiben ezt problémának nevezhetjük –, hogy rengeteg megoldás közül kell kiválasztanunk a nekünk leginkább megfelelőt, hovatovább akadnak olyan termékek, melyek között laikus szemmel talán nincs sok különbség, de mégis érdemes lehet alaposabban átgondolni a választást. Tipikusan ilyen kategória a függőleges napellenzők és a függőleges textil árnyékolók esete is! Hogy mit kell tudni róluk, és mikor, melyiket válasszuk? Erre próbálunk meg válaszolni az alábbiakban!
Mikor van szükség függőleges árnyékolóra?
A függőleges árnyékoló szerepe nem más, minthogy az oldalirányból érkező napsugarakat is felfogja, illetve igény esetén megszűrje. Alapvetően a legtöbb nyílászáróra valamilyen függőleges megoldás kerül fel, de teraszok vagy erkélyek esetén sokszor előfordul, hogy a nyugati fekvés mellett a lenyugvó napsugarak idő előtt elérik a napellenző, a pergola vagy éppen a Veranda árnyékoló alatt kialakított placcot. Mivel manapság sok esetben még este 7 óra magasságában is képes égetni a Nap, ezért ilyen helyen a függőleges árnyékoló használata elengedhetetlen a kellemes komfort kialakításához.
Ezen felül ezeket az árnyékolókat nagyon sok esetben nemcsak az árnyékolás miatt kérik a tulajdonosok, hanem azért, mert kiválóan megtámogatható a segítségükkel a magánélet védelme. Bár típusa válogatja, de rendszerint egy függőleges napellenző és egy függőleges textil árnyékoló egyaránt képes arra, hogy napközben semmi se látszódjon a ponyva mögül.
Nyilván tökéletes védelmet ebből a szempontból kizárólag a masszívabb anyagok képesek adni, így például a napellenző impregnált ponyvája mögé még éjjel, belső megvilágítás esetén sem lehet belátni – legfeljebb árnyékalakok szintjén –, ellenben az ott pihenők sem látnak ki mögüle. Egy textil árnyékolónál ugyanakkor más a helyzet, hiszen itt belső megvilágítás esetén kintről is átlátni a ponyván, és belülről folyamatosan gyönyörködhetünk a környezetben, ami a bioklimatikus jelleg miatt óriási pozitívum, pláne annak a fényében, hogy a napsugarak ellen mindvégig hatásos védelmet garantál.
A legjelentősebb különbségek
Az elhangzottakon felül természetesen még rengeteg különbséget fel lehet sorolni a két árnyékoló kapcsán attól függetlenül is, hogy a hatás tekintetében nem tapasztalható túl lényeges differenciál köztük. A leginkább kézzel fogható és szemmel látható dolgokat azonban most sorra vesszük!
A ponyvák közti különbségeket a fentiekben már kifejtettük, tehát a napellenzők inkább tömöttebb, a maguk módján sűrűbben font anyagból készültek, míg a textil árnyékolók sokkal szellősebb megoldások, melyek lényegesen szabadabb összhatást keltenek, ha a pihenéskor szívesen gyönyörködnénk a kertben vagy a kilátásban. Ezen felül nem szabad elmenni szó nélkül a tokszerkezet megléte és hiánya mellett sem! Míg a függőleges napellenzőket soha nem védi tokszerkezet, addig a függőleges textil árnyékolókat igény esetén akár több oldalról is körbevehetik.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy típustól függően a ponyvát akár keretek közé is szoríthatjuk, tehát a lefutók tekintetében kifejezetten masszív kialakítással lehet felszerelni őket, miközben a motorizálás mellett akár olyan egyedi kialakításokat is megvalósíthatunk, melyekkel könnyedén balkon árnyékolóvá tehetjük ezeket a termékeket. A tok ráadásul nemcsak könnyebb működést és masszívabb kialakítást tesz lehetővé, hanem az időjárás viszontagságaival szemben is jelentősebb védelmet nyújt.
Bár az igazán jelentős szélellenállást az úgynevezett ZIP árnyékolóktól várhatjuk – melyek gyakorlatilag ugyanúgy textil árnyékolók, csak a ponyva és a tokszerkezet egy cipzáras megoldással összekapcsolódik –, azonban egy tokozott kialakítás így is hatásosabb ezen a téren, mintha csak egy nagyobb súly tartana a helyén egy szélben kifejezetten nagy ellenállást tanúsító vitorlát.
A tokszerkezet miatt ráadásul a függőleges textil árnyékolók egy külön kis szekrénnyel is rendelkeznek, ami teljes felhúzás esetén a hótól, a széltől, a jégtől, az esőtől és még a kosztól is megóvja a terméket. Ez a lehetőség a napellenzőkről hiányzik, ha függőleges kialakítást kapnak, éppen ezért kifejezetten fontos, hogy esőtől védett helyre, eresz vagy tetőnyúlvány alá telepítsék őket.
Miért éppen mi?
Több ezer elégedett ügyfelünk az igazi gyümölcse munkánknak, mely nap mint nap motíválja csapatunk tagjait.