Az örök kérdés: műanyag vagy fa nyílászáró?
Hogy fa vagy műanyag nyílászáró kerüljön beépítésre otthonunkban, az korántsem tűnik olyan egyszerű döntésnek mindaddig, amíg személyesen nem vagyunk érintettek a témában. Mindez azért jelent különösen nagy problémát, mert egy nyílászáró választása minden esetben hosszabb távú befektetés, nem egy, sőt nem is kettő, hanem 20-30 évre vásárolunk ajtókat és ablakokat, de mivel a lakás teljes szigetelése ezen áll – vagy éppen bukik –, rendkívül fontos a helyes döntés.
A vásárlás előtt éppen ezért rendszerint mindenki alaposan átgondolja a választást, felállítja a maga szempontjait és kikéri a véleményét elsődlegesen a családtól, a barátoktól, az ismerősökről, majd természetesen a kereskedőktől, a kivitelezőktől és tervezőktől is. Rendszerint ez szokott a legnagyobb probléma lenni, hiszen minél több véleményt hallgatunk meg, annál nagyobb káosz alakulhat ki a fejünkben. Hogy akkor mégis miként döntsünk a nyílászárók kérdésében? Ezzel kapcsolatban két nagyon hasznos tanáccsal szolgálnánk:
- Soha ne az ár legyen a döntő szempont, hiszen amit megspórolunk a nyílászárón, azt utána többszörösen kifizethetjük a fűtési szezonban!
- Ha nem kell esztétikai kérdésekben dönteni, akkor előbb ismerjük meg a műanyag és a fa nyílászárók összes előnyét, valamint hátrányát, majd csak ezt követően döntsünk!
A műanyag nyílászárókról
A műanyag nyílászárók kapcsán az egyik legnagyobb előny minden kétséget kizáróan az alacsonyabb ár, hiszen mind az ablakokat, mind a bejárati ajtókat átlagosan 20-30 százalékkal olcsóbban be lehet szerezni a fából készült változatokhoz mérten, ami sokaknál az egyik legnyomósabb indok, ami mellettük szól. Nagy előnyük még a könnyű tisztíthatóság, amibe beletartozik az, hogy az üveg pucolása során a keretek takarítása is könnyűszerrel elvégezhető. Habár a korabeli műanyag ablakokat a napsugárzás valóban kikezdte, ma viszont már ez sem jellemző, hiszen a legolcsóbb darabok többsége is erős UV-védelemmel lett ellátva, noha ennek ellenére sem ajánlott, hogy egy lakóházra a legolcsóbbat válasszuk. A műanyag nyílászárók a szigetelés tekintetében makulátlanok – persze a mértéket itt is az ár határozza meg –, legnagyobb hátrányuk pedig az, hogy a műanyaghatás sok esetben rontja az otthonosságot, az egyszerű fehérség pedig kellemetlen, hűvös érzést kelthet a lakásban. Persze manapság már léteznek speciális mintázattal ellátott, festett műanyag nyílászárók, ám ezek ár- érték aránya már gyakran a fáéval vetekszik.
A fa nyílászárókról
A fa nyílászárók legnagyobb előnye, avagy a maximális egyediség és természetesség még a laikusok számára is elsőre nyilvánvaló, hiszen a fa alkalmazása olyan hatást kelt otthonunkban, amihez fogható természetességet semmi más nem képes adni. A természetes anyagok jelenléte az életünkben pedig nem jelent mást, mint a jobb közérzetet és a magasabb szintű otthonosságot. A mai fa nyílászáróknak a közhiedelemmel ellentétben már egyáltalán nem nehézkes és körülményes a takarítása, ha pedig évente lekezeljük őket a megfelelő UV védelmet adó festékkel, akkor kis túlzással egy örökös darabot kaphatunk. A fa nyílászárók legnagyobb hátránya az árban keresendő, hiszen a műanyaghoz képest gyakran sokkal drágábbak, pláne a magasabb minőségű darabok. Márpedig fa ablakokból és ajtókból nem szabad olcsó változatot választani, hiszen a silány minőségűek könnyedén vetemedhetnek, nyikoroghatnak, szorulhatnak, ezáltal egyébként kiváló szigetelőértékük csökkenhet. A jó minőségű és szárított fából – így a borovi- vagy lucfenyőből – készült ablakok esetében a hőtágulás olyan kicsi lesz, hogy deformációval nem is kell számolnunk, így az ablakok és ajtók hő- és hangszigetelő képessége egyáltalán nem romlik majd.
Nem csak az alapanyag a fontos!
Ha a fentiek után sikerült is eldönteni, hogy műanyag vagy fa nyílászárókat válasszunk, nagyon fontos mindezen túl néhány további szempontot is mérlegelni a döntéskor. Ilyen például a hőszigetelő képesség, avagy az U-jel, amelyet W/m2K mértékegységgel adnak meg, és ez a szám minél kisebb, annál jobb az adott ajtó és ablak szigetelése. Szintén komoly figyelmet fordítsunk a vasalatok minőségére is, ami minden esetben egy nyílászáró lelke. Ha túl gyenge, ajtónk és ablakunk idő előtt elveszítheti szigetelési képességét és tartását egyaránt. Rendkívül lényeges lehet még a minőségi tanúsítvány megléte mellett az is, hogy a kiválasztott nyílászáróra mennyi garancia jár, hiszen ez szintén sokat elárul az adott termék minőségéről, noha fontos lehet odafigyelni a beépítés körüli feltételekre is, lévén rendkívül lényeges például, hogy erre is kapjunk garanciát.
Miért éppen mi?
Több ezer elégedett ügyfelünk az igazi gyümölcse munkánknak, mely nap mint nap motíválja csapatunk tagjait.